GAP TEYAP kapsamında düzenlenen organizasyon ile çiftçilerimiz “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarım Tedbirleri” konulu panele ve Ekoloji İzmir Fuarı’ na katılım sağlamıştır.

GAP Projesi tüm sektörleri kapsamakla birlikte, tarım sektöründe etkili konumdadır. Bu açıdan bakıldığında, su ve toprak kaynaklarının etkin ve sürdürülebilir kullanımı sadece çiftçileri değil, çiftçi örgütlerinin başkanları, tarım danışmanlarını ve bizleri de ilgilendirmektedir.  Düzenlenen bu organizasyon, bölgede bizimle çalışan ve organik tarım yapan/yapmayan çiftçi örgüt üyelerinin hem bölgelerini tanıtmaları hem de diğer bölgelerde yapılan gelişmeleri gözlemlemeleri için faydalı olacağı düşüncesiyle gerçekleştirilmiştir. Organik tarım üretim zincirindeki tüm firmaların katılımcı olduğu, yerli ve yabancı alıcılarla bir araya gelinerek önemli iş bağlantılarına imkân sağlayan Ekoloji İzmir Fuarına bu amaçlar doğrultusunda katılım sağlanmıştır. 2018 yılında zeytinyağı, bal, dut, pekmez ve nar ekşisi gibi daha geniş ürün yelpazesi ile içerisinde kamu kurumları, kalkınma ajansları, üretici birlikleri ve özel sektör paydaşlarımızın katılımı ile Ekoloji İzmir 2018 Fuarına katılım sağlanmıştır.

Bu faaliyet 09-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında 110 çiftçi,  50 teknik eleman ile gerçekleştirilmiştir. İzmir’ de 10 Mayıs 2018 tarihinde “İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Tarım Tedbirleri” konulu panel gerçekleştirilmiştir.

Bu faaliyet kapsamında çiftçi örgütlerine üye çiftçiler, başkanlar ve teknik elemanlar Bademli Fidancılık Kooperatifi’ ne ziyarette bulunarak yönetim tarafından kooperatifin faaliyetleri hakkında bilgilendirilmişlerdir. Kooperatifin fidan üretim merkezi, süt işleme tesisleri, süs bitkileri üretim alanı ve doku kültürü ile yapılan üretim serası gezilerek bilgi alınmıştır.