GAP TEYAP organizasyonunda Gaziantep Şehitkamil Kiraz Üreticileri Birliğine üye çiftçilere kiraz hastalıkları-zararlıları, çiftçi örgütlemesi, ürün işleme ve değerlendirme konularına yönelik teknik gezi düzenlendi.

GAP TEYAP Gaziantep-Kilis İl Koordinatörlüğü, Şehitkamil Ziraat Odası, Şehitkamil Kiraz Üreticileri Birliği Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Biriminin işbirliği ile çiftçi örgüt üyelerine yönelik 02-07 Ekim 2016 tarihleri arasında Isparta/Eğirdir, Denizli/Tavas, Manisa/Alaşehir, Afyonkarahisar/Sultandağı’ na teknik gezi düzenlenmiştir.

GAP TEYAP Model kapsamında işbirliği yapılan Gaziantep Şehitkâmil Kiraz Üreticileri Birliği çalışma sahalarında, elma ve kiraz yetiştiriciliği yapan çiftçiler ile yapılan saha ziyaretleri ve görüşmeler neticesinde; örgütlenme, yetiştiricilik, hastalık ve zararlılar ile mücadele, ürün işleme ve pazarlama konularında bilgi ve tecrübe eksikliğinin olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bölge çiftçilerinin, elma ve kiraz yetiştiriciliğinin modern sistemler ile yapıldığı, çiftçilerin örgütlü olduğu ve pazar sorunlarının aşıldığı bu örnek plantasyonların yerinde görülerek incelenmesi amaçlanmıştır.

Bu faaliyet kapsamında Isparta-Denizli ve Manisa-Afyonkarahisar illerimizde konu ile ilgili çiftçi örgütleri ile işbirliği yapılarak idari, mali ve teknik açıdan yerinde incelemeler yapılmıştır. Özellikle Isparta-Eğirdir, Denizli-Tavas, Manisa-Alaşehir, Afyonkarahisar-Sultandağı bölgelerindeki ziraat odaları ve üretici birliklerindeki diyalogların geliştirilmesi hedeflenmiştir. Ürün işleme ve değerlendirme konusunda işbirliği sağlanması, çiftçilerimizin kışlık bakım ve zirai mücadele konularında bu yörelerdeki tecrübelerden faydalanması, teknik elemanların bakım ve budama konularında teknik kapasitelerinin arttırılması hedefi ile bu faaliyet gerçekleştirilmiştir.

Bu teknik geziye 37 çiftçi, 7 teknik eleman katılım sağlamıştır.